Objawy

Bardzo często zdarza się, iż objawy występujące podczas grzybicy pochwy nie są zbyt nasilone bądź też występują pojedynczo. Zdarza się także typ grzybicy, który przebiega bezobjawowo. Należy jednak wiedzieć, iż nieleczone symptomy grzybicy mogą doprowadzić do rozwoju grzybicy przewlekłej, którą ciężko jest wyeliminować. Dlatego też wszelkie zmiany, ból czy świąd w okolicach narządów płciowych powinny być sygnałem do wizyty u ginekologa.

.

Objawy, które najczęściej pojawiają się podczas grzybicy, to:

.

źródło: http://mapazdrowia.info

źródło: http://mapazdrowia.info

Świąd pochwy i sromu

To główny objaw występujący przy grzybicy pochwy – występuje u ok. 90% wszystkich kobiet borykających się z tym schorzeniem. W przypadku grzybicy pochwy uporczywy świąd nasila się podczas ciepłych kąpieli czy też po spożyciu posiłków z dużą zawartością cukrów.

Upławy

To obfita, grudkowata substancja o białym bądź żółtym kolorze. Z racji swojej „twarożkowej” konsystencji, jest często przez lekarzy potocznie  nazywana  „serowatą”. Upławy są głównym symptomem, który pozwala na rozróżnienie infekcji wywołanych przez drożdże od tych powodowanych przez bakterie. W wypadku zakażeń bakteryjnych wydzielina charakteryzuje się barwą zielonawo-żółtą i przejrzystą konsystencją.

źródło: http://polki.pl

źródło: http://polki.pl

Ból i pieczenie

W grzybicy pochwy oba te objawy są silnie odczuwalne podczas oddawania moczu oraz w trakcie stosunku płciowego.

Zaczerwienienie sromu i pochwy

Jest to objaw, który często współwystępuje przy pieczeniu pochwy i sromu. W trakcie rozwoju zakażenia pojawia się także ciemnoczerwony rumień w okolicach błony śluzowej pochwy i sromu, któremu może także towarzyszyć biały nalot. Mogą pojawić się również pęknięcia skóry w okolicach intymnych.

.

Każdy niepokojący objaw powinien być impulsem do wizyty u ginekologa. Grzybica pochwy to choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego, a wszelkie próby „domowego” leczenia mogą jedynie spowodować namnażanie się grzybów. Nieleczona grzybica pochwy może przerodzić się także w przewlekłą formę tej infekcji. Dlatego, im szybciej rozpoczęta terapia tym lepiej.