Nawroty

Grzybica pochwy to jedna z najtrudniejszych do wyleczenia infekcji pochwy, przez co bardzo często dochodzi do jej nawrotów. Za nawracającą formę grzybicy uznaje się chorobę, która w ciągu roku ma u pacjentki miejsce przynajmniej:

 • czterokrotnie po zastosowaniu antybiotykoterapii,
 • trzykrotnie bez antybiotykoterapii.

.

Z racji dość niskiej skuteczności leczenia nawrotów grzybicy pochwy jest to ciągle dość duży problem. Szacuje się, iż u ponad połowy kobiet, które chorowały na grzybicę pochwy, nastąpił bądź nastąpi nawrót choroby. Nawroty najczęściej pojawiają się u kobiet z zaburzeniami układu immunologicznego. Pojawia się wtedy nieprawidłowy odczyn pH pochwy, a organizm, z racji obniżonej odporności, nie jest w stanie wyprodukować przeciwciał zwalczających grzyby.

Candida albicans
źródło: http://commons.wikimedia.org

Nawracająca grzybica pochwy wywoływana jest przez ten sam szczep, który doprowadził do pierwotnej infekcji grzybicznej. Najczęściej jest to grzyb – Candida albicans. Częste przypadki jej nawrotów wynikają z faktu, iż strzępki grzybów, czyli komórki uformowane w długie nitki, przebijają się przez komórki nabłonkowe śluzówki pochwy, co powoduje wrastanie grzyba w śluzówkę. Sprawia to, iż grzyb ukrywając się pod powierzchnią śluzówki, jest odporny na środki przeciwgrzybiczne. Kilka tygodni później, kiedy następuje wymiana powierzchniowych warstw śluzówki na warstwy głębsze, grzyb uaktywnia się i powoduje nawrót choroby. Aby przeciwdziałać nawracającej grzybicy pochwy, należy kilka tygodni po zakończonym leczeniu przeprowadzić badania kontrolne. Pozwoli to na wczesne wykrycia ponownej grzybicy pochwy.

Nawrotom grzybicy pochwy sprzyja także jej niewłaściwe rozpoznanie. Nierzadko zdarza się, iż grzybica występuje jako zapalenie mieszane wraz z jakimś schorzeniem bakteryjnym. Leczenie często skupia się tu na wyeliminowaniu jedynie bakterii, co jest dużym błędem. Komórki grzyba ciągle się namnażają, przez co w krótkim czasie po zakończeniu leczenia, grzybica pochwy ponownie się objawia.

Częste nawroty grzybicy pochwy, które nie reagują na zastosowane leczenie, mogą być także wczesnym symptomem wirusa HIV bądź cukrzycy. Z tego też względu, należy wszelkie niepokojące i nawracające objawy konsultować z lekarzem, który wykonana odpowiednie badania i wykryje przyczynę nawrotów.

Pozornym nawrotom grzybicy sprzyjają także zaburzenia o podłożu psychicznym. Kobieta odczuwa świąd i pieczenie mimo prawidłowego stanu śluzówki pochwy i mimo braku jakiejkolwiek infekcji. Jest to częsta przypadłość osób z problemami na tle nerwowym.

Istnieją też inne czynniki, które mogą sprzyjać nawrotom grzybicy. Są to:

 • cukrzyca,
 • niewłaściwa higiena,
 • praktyki seksualne,
 • częste wizyty na basenie czy w saunie.

.

wykrzyknikKobiety, które mają tendencję do nawrotów grzybicy pochwy, powinny przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby ryzyko ponownego wystąpienia grzybicy było mniejsze. Należy:

 • zakładać bawełnianą, przewiewną i nieobciskającą bieliznę,
 • stosować płyny do higieny intymnej z zawartością kwasu mlekowe bądź o neutralnym pH,
 • podczas współżycia stosować prezerwatywę,
 • okolice intymne podmywać dłonią a nie gąbką,
 • po oddaniu stolca podcierać się od przodu do tyłu,
 • zaprzestać depilacji sromu,
 • unikać cukru w diecie,
 • unikać stosowania tamponów,
 • unikać miejsc publicznych takich jak baseny, sauny, publiczne toalety, solaria.

.

Leczenie w przypadku infekcji nawracających odbywa się w dwóch fazach:

 • na początku stosuje się leczenie wstępne polegające na jednoczesnej terapii miejscowej i doustnej – trwa ono 14 dni,
 • drugi etap to leczenie podtrzymujące, które trwa 6 miesięcy.

  Bakterie Lactobacillus na komórkach nabłonka pochwy
  źródło: http://pl.wikipedia.org

.

Kobiety z częstymi nawrotami powinny także profilaktycznie stosować doustne probiotyki mające na celu przywrócić naturalną florę bakteryjną pochwy. Zaleca się również preparaty zawierające bakterie Lactobacillus, które mają za zadania odbudować barierę ochronną pochwy i przyśpieszyć leczenie grzybicy. Domowe próby zwalczania grzybicy pochwy zazwyczaj bywają nieskuteczne, często też tylko pogarszają stan choroby. Dlatego, niezmiernie istotne jest tu leczenie zgodne z zaleceniami lekarza.