Leczenie grzybicy domowymi sposobami

Istnieje wiele domowych metod mających na celu wyleczenie bądź wspomożenie leczenie grzybicy pochwy. Należy jednak mieć na uwadze, iż grzybica pochwy jest schorzeniem, które wymaga leczenia farmakologicznego, a próby samodzielnej diagnozy i leczenia mogą spowodować jedynie namnażanie się grzybów.

Zobacz co oferują apteki >>

Co więcej, mogą przyczynić się także do kontaktowego zapalenia sromu. Z tego też względu, wszelkie zmiany w okolicach intymnych, które mogą sugerować grzybicę pochwy, powinny od razu zostać skonsultowane z lekarzem, który zastosuje odpowiednie leczenie. Nieleczona bądź leczona nieodpowiednio grzybica może przerodzić się w grzybicę przewlekłą i być przyczyną bardzo groźnych powikłań.

źródło: http://leczgrzybice.pl/

Domowe sposoby postępowania przy grzybicy pochwy nie mogą być więc podstawową formą leczenia. Mogą natomiast je wspomagać. Są też bardzo skutecznym sposobem profilaktyki, aby choroba nie powróciła, dlatego powinny być stosowane przez osoby, które mają skłonność do częstego nawracania infekcji.

Oto kilka głównych metod jakie można zastosować, aby objawy towarzyszące grzybicy pochwy były mniej odczuwalne i aby zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia infekcji:

.

SPOSÓB

DZIAŁANIE

JAK STOSOWAĆ?

Liście aloesu

(sprawdź ceny w porównywarkach cen >>)

Aloes wykazuje działanie grzybobójcze, przez co jest skuteczną substancją w zwalczaniu grzybicy pochwy. Usprawnia także funkcjonowanie układu odpornościowego.

Pochwę przemywać sokiem z liści aloesu

Woda z sodą spożywczą

(sprawdź ceny w porównywarkach cen >>)

Łagodzi świąd

Okolice intymne przemywać mieszanką wody z sodą spożywczą

Woda z dodatkiem wody utlenionej

(sprawdź ceny w porównywarkach cen >>)

Zwalcza bakterie i grzyby

Mieszanką wody z wodą utlenioną należy podmywać okolice intymne. Tej metodzie może jednak towarzyszyć uczucie pieczenia.

Ocet jabłkowy

(sprawdź ceny w porównywarkach cen >>)

Niweluje nieprzyjemny zapach towarzyszący grzybicy pochwy

Ocet można dodawać do kąpieli bądź też nasączyć nim wacik i przemyć okolice intymne

Nagietek, szałwia, liście pokrzywy

(sprawdź ceny w porównywarkach cen >>)

Zioła mają działanie oczyszczające, przez co są zalecane w profilaktyce grzybicy

Naparem z ziół należy przecierać okolice pochwy i sromu, jednak nie częściej niż raz w tygodniu (aby nie zaburzać naturalnej flory pochwy)

.

O ile niektóre sposoby pomagają zwalczać infekcje, istnieją też takie, które mogą jedynie przyczynić się do jej rozwinięcia i intensyfikacji objawów. Dlatego też, nie należy stosować żadnych nasiadówek (np. z rumianku), gdyż sprzyjają one namnażaniu się grzybów i nasileniu świądu. Nie zaleca się również podmywania okolic pochwy jogurtem bądź też czosnkiem.

Zobacz co oferują apteki >>

.

Warto też, zarówno jako element wspomagający leczenie jak i formę profilaktyki, samemu stosować się do kilku zasad, które istotnie pomogą w leczeniu grzybicy pochwy oraz w zapobieganiu jej nawrotom:

  • odpowiednia higiena intymna

Podczas grzybicy należy pamiętać o częstym i dokładnym podmywaniu miejsc intymnych. Należy jednak mieć na uwadze, by stosować bezwonne środki o pH zbliżonym do naturalnego odczynu pochwy. W profilaktyce przeciwgrzybicznej należy natomiast pamiętać, by jak najrzadziej stosować tampony i ograniczać wyjścia na basen czy do sauny. Pozwoli to uniknąć ponownego kontaktu z bakteriami. Są to kwestie szczególnie istotne przez kilka miesięcy po przebytej infekcji grzybicznej.

  • odpowiednia długość włosów łonowych

Podczas grzybicy dobrze jest skrócić długość włosów łonowych. W przeciwnym wypadku, mogą one podrażniać srom i intensyfikować objawy. Co więcej, ciepło i wilgoć w pochwie mogą także przyczyniać się do namnażania grzybów.

  • dobór odpowiedniej bielizny

Szczególnie podczas choroby należy pamiętać, by zakładać jedynie bawełnianą bieliznę. Syntetyczne i nieprzepuszczające powietrza materiały mogą jedynie podrażniać okolice pochwy, co przyczynia się do powstania grzybicy bądź nasilenia jej objawów. Podczas leczenia należy zrezygnować też z obciskających spodni.

  • odpowiednia flora bakteryjna w pochwie

Kwasowym odczyn pochwy to czynnik niezbędny w przeciwdziałaniu grzybicy. Dlatego też, w trakcie leczenia infekcji warto zażywać doustne probiotyki, które pomogą przywrócić naturalny stan flory bakteryjnej pochwy.

  • odpowiednia dieta

W leczeniu grzybicy pochwy, dieta odgrywa bardzo ważną rolę. Aby przyśpieszyć i uskutecznić proces leczenia, należy odstawić wszelkie produktu zawierające cukier. Zastąpić powinny je natomiast jogurty i kefiry, które mają pozytywny wpływa na florę bakteryjną.

  • stosowanie prezerwatywy podczas stosunku

Jest to kwestia niezmiernie istotna u kobiet, które mają tendencję do nawrotów grzybicy. Stosunek seksualny bez prezerwatywy daje możliwość nieustannego przekazywania komórek grzybicznych między partnerami. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko ponownego pojawienia się grzybicy warto stosować ten rodzaj antykoncepcji.

Poniżej przykładowe produkty na grzybicę:

 

 

Mycospor 1 krem 15 g
mycospor-1-krem-15-g-9bbbc3874aeff79c0b0a66f68e09e1eb
Nizoral szampon 60ml
nizoral-szampon-leczniczy-na-lupiez-ketokonazol-60ml
Clotrimazolum hasco krem 0 01 g g 20 g
clotrimazolum-hasco-krem-0-01-g
Clotrimazolum aflofarm krem 0 01 g g 20 g
clotrimazolum-aflofarm-krem-0-01-g-g-20-g

Zobacz wszystkie produkty w porównywarkach cenowych na grzybicę >>

Decydując się na domowe sposoby leczenia należy być jednak bardzo ostrożnym. Trzeba pamiętać, iż powinny być one jedynie środkiem wspomagającym leczenie farmakologiczne. Natomiast wszelkie próby radzenia sobie z grzybicą pochwy bez konsultacji z lekarzem, mogą przyczynić się do rozwinięcia choroby i znacznego pogorszenia stanu zdrowia.