Leczenie farmakologiczne

Sposób i czas leczenia grzybicy pochwy zależy od jej formy. Z uwagi na to, wynosi on od kilku do kilkunastu dni i polega na podawaniu leków w formie doustnej bądź dopochwowej. Dobór metody leczenia zależny jest od intensyfikacji objawów oraz zaawansowania infekcji.

Zobacz co oferują apteki >>

Wyróżnia się dwie główne formy grzybicy:

  • powikłaną,
  • niepowikłaną.

Najczęstszą postacią choroby jest forma niepowikłana, która dotyczy większości zachorowań. W tym przypadku leczenie nie jest długotrwałe i polega na podaniu leków z grupy mikotyków – niekiedy nawet w dawce jednorazowej. Postać powikłana dotyczy jedynie 10% zachorowań, ale jej leczenie trwa znacznie dłużej – przynajmniej 7 dni. Trudność w leczeniu wynika z faktu, iż grzybica powodowana jest tu przez kilka różnych szczepów grzyba bądź też istnieje razem z infekcją bakteryjną.

Leczenie grzybicy pochwy odbywa się przy pomocy leków doustnych, dopochwowych oraz maści stosowanych miejscowo w okolicach intymnych. W leczeniu najczęściej stosuje się preparaty z grupy azoli, na które grzyby wykazują wysoką wrażliwość. Inne substancje, które są wykorzystywane w leczeniu to: nystatyna, natamycyna, klotrimazol, ekonazol, mikonazol, isokonazol, tiokonazol, fentikonazol.

W wypadku ostrych przypadków grzybicy pochwy stosuje się pochodne triazolowe jak np. flukonazol i itrakonazol, które chronią przed nawrotem choroby. Najczęściej stosowane farmaceutyki miejscowe to azole dopochwowe, takie jak: butokonazol, klotrimazol, mikonazol, terkonazol, tiokonazol oraz azole doustne: flukonazol, itrakonazol i ketokonazol.

Dużą efektywnością w leczeniu wykazuje się także kwas borowy w kapsułkach aplikowany dopochwowo. Jest on szczególnie zalecany w przypadkach, gdy grzybica pochwy wywołana jest przez inne gatunki grzyba niż Candida albicans, w walce z którymi azole są nieskuteczne. W takim przypadku stosuje się również flucytozynę. Jednak szczepy odporne na azole zdarzają się dość rzadko.

W przypadku grzybic pochwy, które często nawracają stosuje się dwutygodniowe leczenie preparatami azolowymi zarówno miejscowymi jak i doustnymi. Następnie, po jego zakończeniu, przez 6 miesięcy przeprowadza się profilaktyczną terapię podtrzymującą. Stosuje się tu najczęściej substancje takie jak: flukonazol, itrakonazol, ketokonazol, a także preparaty azolowe.

Zobacz co oferują apteki >>

U osób chorych na cukrzyce, u których stwierdza się częste nawroty grzybicy pochwy, przeprowadza się terapię skojarzoną. Polega ona na podawaniu zarówno preparatów doustnych – najczęściej flukonazolu, i tych działających miejscowo. Leczenie u diabetyków trwa od kilku tygodni do nawet 6 miesięcy.

W przypadku grzybicy u kobiety ciężarnych bądź karmiących piersią, nie zaleca się stosowania farmaceutyków doustnych. Wynika to z faktu, iż mogą być one szkodliwe dla zdrowia dziecka.

Należy pamiętać, iż leczenie grzybicy powinno być przeprowadzone nie tylko u zarażonej kobiety, ale i u jej partnera. U mężczyzn infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo, jednak nieleczona może mieć negatywny wpływ na organy wewnętrzne.

.

Na rynku farmakologicznym dostępne są następujące leki stosowane w leczeniu grzybicy pochwy:

.

.

FARMACEUTYKI DOUSTNE

NAZWA LEKU

DAWKA

LECZENIE

Diflucan

150 mg

jednokrotne podanie kapsułki

Fluconazole

150 mg

jednokrotne podanie kapsułki

Flumycon

150-200 mg

Leczenienie:

14-dniowe podawanie jednej kapsułki na dzień,

Profilaktyka:

podawanie kapsułki leku raz na tydzień przez 6 miesięcy

Nizoral

200 mg

5-dniowa kuracja, podawanie 1-2 tabletek na dzień

Orungal

100 mg

1-dniowa kuracja, podawanie po 2 tabletki rano i wieczorem

.

.

FARMACEUTYKI DOPOCHWOWE

NAZWA LEKU

DAWKA

LECZENIE

Cansten

100 mg

7 dni po jednej tabletce

bądź

3 dni po 2 tabletki

Cansten

500 mg

jednokrotna aplikacja tabletki

Gynoxin

200 mg

3-dniowe leczenie tabletkami dopochwowymi

Gynoxin

600 mg

jednokrotna aplikacja globulki

Gyno-Daktarin

200 mg

3-dniowe leczenie

Gyno-Daktarin

1200 mg

jednokrotna aplikacja tabletki

Gyno-Femidazol

100 mg

7-dniowa kuracja globulkami dopochwowymi

Gyno-Pevaryl

150 mg

3-dniowa kuracja globulkami

Gyno-Travogen

300 mg

jednorazowa podaż 2 kapsułek

Gyno-Trosyd

300 mg

jednokrotna podaż tabletki

Natamycyna

25 mg

10-14 dni kuracji, podawanie 1-2 tabletek na dzień

Nystatyna

100 mg

14-dniowe leczenie tabletkami

Pimafucin

100 mg

3-dniowe leczenie globulkami

Plimycol

200 mg

3-dniowa kuracja globulkami

.

.

FARMACEUTYKI STOSOWANE MIEJSCOWO W OKOLICACH INTYMNYCH

NAZWA LEKU

DAWKA

LECZENIE

Cansten

5 g

7-14 dni leczenia kremem w dawca 5 g

Gyno-Daktarin

5 g

10-dniowe leczenie, w jednorazowej dawca 5 g kremu

Gyno-Pevaryl

5 g

14-dniowe leczenie kremem w dawce 5 g

.

.

Po rozpoczęciu leczenia, objawy grzybicy pochwy ustępują najczęściej w ciągu 48-72 godzin, natomiast czas pełnego usunięcia patogenów z organizmu wynosi około 4-7 dni. Nierzadko też, nieliczne grzyby Candida albicans pozostają w pochwie i stają się elementem jej naturalnej flory bakteryjnej. Nie zagrażają one jednak zdrowiu kobiety.

Niezależnie od sposobu leczenia grzybicy pochwy, koniecznym jest obudowanie jej naturalnej flory bakteryjnej. Dlatego też, leczona kobieta powinna przyjmować także preparaty lecznicze, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego – Lactobacillus. Można je dostać zarówno w formie tabletek przyjmowanych doustnie jak i aplikowanych dopochwowo. Są to suplementy takie jak: Floragyn, Lacidofil, Lactovaginal czy Lakcid.

Zobacz również:
Leki na grzybicę pochwyJakie leki na grzybicę pochwy?
Grzybica pochwy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości u kobiet. Pierwszymi objawami, które pojawiają się po zarażeniu jest zazwyczaj pieczenie i zaczerwienienie. Dowiedz się jakie są najlepsze leki na grzybicę pochwy i jak skutecznie ją…