Leczenie

Grzybica pochwy to jedna z najczęstszych infekcji jaka dotyka okolice intymne kobiet. Z racji tego, wydaje się, iż leczenie choroby nie powinno sprawiać większych trudności. Nic bardziej mylnego. Kwestie dotyczące powodów występowania grzybicy pochwy czy też sposobów jej leczenia wciąż są dość niejasne, a sam przebieg różnych przypadków infekcji nierzadko znacząco się między sobą różni.

Zobacz co oferują apteki >>

Leczenie grzybicy pochwy znacząco komplikuje fakt, iż grzyby w warunkach zagrożenia, czyli w momencie rozpoczęcia leczenia, zmieniają swoją postać na przetrwalnikową – uśpioną. Jest to forma w której są one odporne na zastosowane antybiotyki. Grzyby mogą przetrwać w tej fazie aż do czasu korzystnych warunków dla ich rozwoju. Wtedy też przechodzą one w postać micelarną, czyli czynną, w efekcie czego dochodzi do nawrotu choroby.

Zdarza się także, że po przeprowadzeniu leczenia i wykonaniu posiewu, który jednoznacznie potwierdza brak infekcji, po ok. miesiącu te same grzyby ponownie namnażają się w wymazie z posiewu, jednak już bez objawów zapalnych. Medycyna do tej pory nie potrafi wyjaśnić dlaczego tak się dzieje.

 

Przykładowe produkty pomagające w grzybicy:

 

 

ACERIN FUNGI ACTIVE
nail_pen_sztyft

Zobacz cenę>>

ImazolimazolZobacz cenę >>

Acerin

acerinfungiactive

Zobacz cenę >>

 

 

Inną kwestią sprawiającą trudności w diagnostyce jest fakt, iż flora bakteryjna pochwy u wielu zdrowych kobiet zawiera chorobotwórcze szczepy grzybów. Nie stanowią one dla nich zagrożenia, jednak przeprowadzone badania diagnostyczne mogą wykryć chorobę i podjęte zostaje niepotrzebne leczenie. Jest to zagadnienie z którym medycyna do tej pory nie umie sobie poradzić.

Kolejnym aspektem jest fakt, iż pewna grupa kobiet jest grupą podwyższonego ryzyka, przez co ich wrażliwość na zakażenia jest większa. Szacuje się, iż wynosi ona ok. 5%. U tych pacjentek grzybica pochwy będzie często miała swoje nawroty, a objawy świadczące o infekcji będą silniej odczuwalne. Co więcej, w przypadku tych kobiet, ani zastosowanie odpowiedniego leczenia ani nawet profilaktyka nie uchroni ich od nawrotu choroby. Medycyna ciągle nie zna skutecznego sposobu na ich wyleczenie.

Jedną z trudności w diagnostyce i leczeniu grzybicy pochwy jest także duże zróżnicowanie objawów i stopnia ich natężenia. Często zdarza się, że nasilenie symptomów świadczących o infekcji zmienia się. Co więcej, oznaki choroby raz pojawiają się, by potem nagle przeminąć. Ma to miejsce szczególnie w przewlekłej grzybicy pochwy. Obraz choroby jest tu bardzo niejasny i niezbyt typowy, przez co kobiety ignorują pojawiające się symptomy bądź same próbują się leczyć.

Każda z wymienionych kwestii wpływa na trudność zarówno w samej diagnostyce jak i w leczeniu grzybicy pochwy. Uważa się, iż niemożność wytłumaczenia przyczyn takiego stanu rzeczy wynika z nieznanych medycynie czynników, które modyfikują odporność kobiet na możliwe infekcje grzybiczne.

Zwalczanie grzybicy pochwy często bywa trudnym i długotrwałym procesem, który wymaga nie tylko odpowiedniego leczenia, ale i właściwej higieny oraz diety.