Grzybica pochwy

Jedną z najczęściej występujących infekcji dróg rodnych, która dotyka kobiety, jest grzybica pochwy nazywana również drożdżycą lub kandydozą. Jest najczęściej wywoływana przez drożdżaka Candida albicans, jednakże mogą ją powodować również inne szczepy drożdżaka Candida. Zdiagnozowaną przez ginekologa grzybicę należy leczyć jak najszybciej i zawsze do końca, gdyż niedoleczona lub zaniedbana może być przyczyną znacznie poważniejszych dolegliwości takich jak np. zakażenia szyjki macicy.

.

.

Które kobiety są szczególnie narażone na grzybicę pochwy?

grzybica

źródło: http://medme.pl

Na grzybicę pochwy najbardziej narażone są kobiety w przedziale wiekowym między 15. a 55. rokiem życia. Jest to więc okres od momentu dojrzewania aż do menopauzy.

Istotną rolę odgrywa tu również stan układ immunologicznego kobiety. W momencie, gdy w jego funkcjonowaniu występują jakieś nieprawidłowości, zwiększa się ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy. Jest to uwarunkowane przez fakt, iż organizm nie produkuje niezbędnej do zwalczenia grzybicy ilości przeciwciał, co powoduje znacznie mniejszą kwasowość pochwy i daje doskonałe warunki do rozwoju grzybicy pochwy.

Istnieje także zagrożenie pojawienia się grzybicy pochwy u osób, które cierpią na zaburzenia takie jak nerwica. W tym przypadku, u chorej występują objawy charakterystyczne dla grzybicy, mimo iż badania laboratoryjne nie wykazują śladu drożdży. Ten rodzaj grzybicy pochwy ma podłoże psychogenne.

Również kobiety będące w ciąży są bardzo narażone na to schorzenie. Jak podają statystyki, grzybicę pochwy stwierdza się u ponad 40% kobiet spodziewających się dziecka. Z tego też względu, ciężarne kobiety powinny badać się pod kątem grzybicy. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do dość poważnych zaburzeń w rozwoju płodu, takich jak: infekcje, alergie czy też pleśniawki u noworodka.

.

.

Dlaczego utrzymanie kwaśnego środowiska pochwy jest tak ważne w celu zapobiegania grzybicy pochwy?

Skala pH źródło: http://xarchiwum.pl

Skala pH
źródło: http://xarchiwum.pl

Zdrowa skóra sromu charakteryzuje się kwaśnym odczynem – jej pH wynosi około 4,5. Wynika to z dużej ilości pałeczek kwasu mlekowe – Lactobacillus, czyli bakterii probiotycznych, które warunkują zdrową gospodarkę pochwy. Są one barierą dla różnego rodzaju bakterii, wirusów i grzybów. Niskie pH ma więc za zadanie chronić pochwę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, gdyż giną one w kwaśnym środowisku.

Problem pojawia się, gdy bakterii probiotycznych jest za mało. Może się do tego przyczynić zbyt długa kuracja antybiotykowa, infekcja bakteryjna czy wypłukiwanie pożytecznych bakterii poprzez irygację. Ich miejsce zastępują drobnoustroje powodujące różnego rodzaju infekcje jak np. Candida albicans, Gardnerella vaginalis, Escherichia coli, Trichomonas vaginalis czy paciorkowce. To właśnie one wywołują schorzenia takie jak grzybica pochwy czy rzęsistkowica. Te chorobotwórcze drobnoustroje sprawiają, iż u kobiet pojawiają się takie objawy jak upławy, świąd, zaczerwienie, ból czy obrzęk okolicy intymnych.

Z tego też względu należy dbać o utrzymanie kwaśnego odczynu pochwy. Pozwoli to uniknąć zmiany jej naturalnego środowiska i uchroni przed możliwymi chorobami. Należy więc pamiętać o regularnym i dokładnym podmywaniu okolic intymnych środkami pozbawionymi substancji zapachowych. Najlepiej sprawdzają się tu preparaty do higieny intymnej, które zawierają kwas mlekowy bądź cytrynowy, gdyż pomagają on utrzymać kwaśny odczyn w pochwie.

Zobacz również:
Jakie są domowe sposoby na zapalenie pęcherzaDomowe sposoby na leczenie zapalenia pęcherza
Zapalenie pęcherza to jedna z dolegliwości, która potrafi bardzo często męczyć kobiety. Dowiedz się jakie są domowe sposoby na skuteczne leczenie zapalenia pęcherza…
Jak żyć z nietrzymaniem moczuJak żyć z nietrzymaniem moczu
Nietrzymanie moczu jest bardzo irytującym i wstydliwym problemem wielu osób. Nietrzymanie moczu może być symptomem wielu chorób, dlatego ważne jest, aby po zaobserwowaniu jakiegokolwiek z nich jak najszybciej udać się do lekarza! Dowiedz się jakie są objawy, przyczyny, i typy tej choroby…