Grzybica a ciąża

kobieta w ciąży

źródło: http://maboutiquesante.fr

W czasie ciąży okolice intymne kobiety są szczególnie narażone na zakażenia. Tak duża podatność kobiet ciężarnych na infekcje bakteryjne oraz grzybicę pochwy wynika z zachodzących w jej organizmie zmian hormonalnych, które zmieniają środowisko pochwy z kwaśnego na zasadowe. Szczególnie istotną rolę odgrywa tu wzrost estrogenu i progesteronu. Sprawia to, iż bariera ochronna jest osłabiona, przez co kobieta ciężarna jest bardziej podatna na infekcje grzybiczne. Wzrasta tu też ryzyko zarażenie się grzybicą poprzez stosunek seksualny. Co więcej, u kobiet w ciąży ma też miejsce spadek odporności organizmu, rozpulchnienie śluzówki tkanek oraz wzrost poziomu glikogenu w nabłonku pochwy. Z racji tego, szansa na wystąpienie pełnoobjawowej grzybicy pochwy jest tu dużo większa niż u nieciężarnych.

Grzybica pochwy jest także niezwykle częstym schorzeniem u kobiet z założonym pessarium, czyli pierścieniem zamykającym szyjkę macicy, zapobiegającym przedwczesnemu porodowi. W ich przypadku, od razu zaleca się stosowanie środków przeciwgrzybicznych.

.

Czym grozi grzybica w ciąży?

Grzybica pochwy, w porównaniu do bakteryjnych infekcji, nie powoduje poważniejszych problemów zdrowotnych. Nie przyczynia się ona do poronienia ani też nie wywołuje wcześniejszego porodu. Istnieje jednak ryzyko zapalenia błon płodowych oraz zakażenia wewnątrz owodniowego. Jeżeli więc kobieta odczuwa niepokojące objawy, mogące świadczyć o grzybicy pochwy, powinna jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem. Dolegliwości towarzyszące grzybicy są bardzo nieprzyjemne, dlatego też nie należy ich lekceważyć.

Wraz z rozwojem ciąży, następuje także wzrost ryzyka zarażenia grzybicą, dlatego też jest ono największe w ostatnich miesiącach ciąży. Z racji tego, w czasie porodu jest ona diagnozowana aż u jednej trzeciej wszystkich ciężarnych, a aż 90% noworodków zostaje podczas niego zarażone chorobą. U zarażonego dziecka infekcja najczęściej objawia się zmianami grzybicznymi w formie pleśniawek, czyli białego nalotu, mieszczących się w okolicach ust oraz narządów płciowych dziecka. Co więcej, pierwsze objawy mogą wystąpić nawet kilka tygodni po porodzie. Dlatego też, wszystkie niepokojące symptomy wymagają wizyty u lekarze. Pleśniawki nie są trudne do wyleczenia. Stosuje się tu dostępne środki przeciwgrzybiczne.
Poza możliwością zarażenia noworodka infekcją, grzybica pochwy nie wpływa na inne aspekty zdrowia noworodka.

.

Leczenie grzybicy w ciąży

W razie zdiagnozowania grzybicy w czasie ciąży, lekarz przepisze odpowiednie miejscowe preparaty farmakologiczne, czyli globulki lub kremy, które są całkowicie bezpieczne dla dziecka. Może także zalecić stosowanie probiotyków.

Leczenie najczęściej polega na podawaniu kobietom miejscowych preparatów azolowych bądź antybiotyków polienowych. Ich wchłanialność dopochwowa jest dość niewielka, a maksymalne stężenie osiągnięte zostaje po 12 – 72 godzinach. W przypadku leków doustnych wchłanialność jest szybsza, a największe stężenie surowicy we krwi jest aż 10-1000 razy większe niż w preparatach dopochwowych. Z racji tego, preparaty doustne, w przeciwieństwie do leków miejscowych, mogą mieć patogenny wpływ na płód – mogą oddziaływać na zmiany w obrębie twarzoczaszki, szkieletu oraz powodować wady serca. Dlatego też, nie stosuje się ich u kobiet ciężarnych.

Ogólnie, kobiety w ciąży i podczas laktacji nie powinny przyjmować żadnych leków bez konsultacjicukier lekarskiej. Należy też wiedzieć, iż terapia lecznicza powinna być kontynuowana aż do pełnego wyleczenia. Niedoleczone dolegliwości dają duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby.

Bardzo ważnym jest też, aby możliwe jak najbardziej zmniejszać ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy w ciąży. Można to zrobić chociażby poprzez ograniczenie spożywania produktów bogatych w cukier. Należy za to regularnie spożywać kefiry i jogurty, które są bogate w żywe kultury bakterii. Bardzo ważną rolę odgrywa także odpowiednia higiena. Są to działania bardzo istotne, aby mieć pewność prawidłowego przebiegu ciąży.