Metody diagnostyczne

Posiew mikrobiologiczny

Posiew mikrobiologiczny  źródło: http://mikrobiologia-aordycz.blogspot.com

Posiew mikrobiologiczny
źródło: http://mikrobiologia-aordycz.blogspot.com

To najczęściej wykorzystywana metoda w diagnostyce grzybicy pochwy.

Polega na wyizolowaniu pobranego z pochwy pacjentki materiału biologicznego i przeniesieniu go na podłoże mikrobiologiczne, które umożliwi grzybom wzrost. Ma to na celu uzyskanie odizolowanych kolonii grzybów.

Co do skuteczności posiewu, szacuje się, iż jest on na poziomie ok. 60% przez co często nie udaje się wykryć drobnoustroju. Najczęściej przyczynia się do tego fakt, iż odczyt rezultatów posiewu wykonywany jest zbyt wcześnie – zazwyczaj już po dwóch dniach. Z tego też względu, daje on fałszywy wynik, a zastosowane leczenie jest nieskuteczne. Należy tu mieć na uwadze, iż w przeciwieństwie do bakterii, grzyby rosną wolniej. Dlatego też odczyt posiewu grzybów powinien być dokonywany po około 6 dniach.

.

Obserwacja mikrobiologiczna

Wymaz źródło: http://provag.pl/

Wymaz
źródło: http://provag.pl/

To metoda badań polegając na pobraniu wymazu wydzieliny z pochwy wśród którego wyszukuje się komórek grzyba.

Jest jednak dość zawodnym sposobem badań. Wynika to z faktu, iż duże znaczenie ma tu czynnik ludzki, przez co osiągnięte wyniki mogą być błędne. Szacuje się, iż obserwacja mikrobiologiczna dostarcza nieprawdziwych wyników w przypadku aż 50% badanych próbek.

.

.

Test multiplex PCR

Listwa ośmiu probówek PCR źródło: http://en.wikipedia.org

Listwa ośmiu probówek PCR
źródło: http://en.wikipedia.org

To metoda polegającą na wykryciu genów charakterystycznych dla danego grzyba. Test polega na pobraniu materiału i wykonaniu wymazu wydzieliny.

Jest to metoda niezwykle skuteczna, jednak z racji tego, iż jest ona bardzo droga i trudno dostępna wykonuje się ją bardzo rzadko. Wymaga zakupu specjalnego sprzętu do pobrania wymazu, który potem należy przesłać do laboratorium. Z racji tego, iż w Polsce istnieje tylko jedno laboratorium w którym przeprowadzany jest ten test, czas oczekiwania na wyniki jest dość długi, co również wpływa na małą popularność tej metody.

.

Candida Test

Candida test źródło: http://aptekaslonik.pl

Candida test
źródło: http://aptekaslonik.pl

Obecnie istnieje jeszcze jedna metoda diagnostyczna, którą można wykonać samemu – Candida Test.

Candida Test polega na immunologicznym wykryciu komórek grzyba. Jego głównym atutem jest fakt, iż zapobiega niewłaściwej diagnozie oraz zastosowaniu nieodpowiedniego leczenia. Co więcej, jest on tani i szybki w porównaniu do metod, które wykonywane są w gabinecie lekarskim.